Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest uznawane za jedną z najnowocześniejszych metod terapii. Wykorzystuje się w nim wysokiej klasy mikroskop, który powiększa pole operacyjne nawet dwudziestokrotnie. Dzięki temu endodonta może zajrzeć w głąb kanałów zęba oraz dokładnie ocenić ich stan. Na plus leczenia kanałowego pod mikroskopem przemawia również krótki czas leczenia (na ogół zamykający się w jednej  długiej  wizycie) oraz wysoka szczelności wypełnienia kanałów. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

    Leczenie kanałowe pod mikroskopem polecane jest w przypadku zębów o trudnym umiejscowieniu bądź anatomii. Takimi zębami są np. trzonowce, które znajdują się głęboko w jamie ustnej, przez co, w normalnych warunkach trudno jest je leczyć.
Zabieg ten stosowany jest również w leczeniu zębów po przebytych urazach , przy powtórnym leczeniu kanałowym ze zmianami około wierzchołkowymi .Mikroskop przydaje się również do udrożnienia zakrzywionych i wąskich kanałów korzeniowych gdzie powiększenie obrazu jest bardzo istotne .Leczenie kanałowe pod mikroskopem  daje możliwość ratowania zębów zagrożnych ekstrakcją. Endodonta przed planowanym leczeniem ocenia stan zęba i kwalifikuje go do dalszego leczenia lub ekstrakcji.