ortodoncja1
Na pierwszą konsultację z dzieckiem warto udać się, gdy ma ono 6-7 lat i wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe. W tym wieku wiele wad można skorygować prostymi i szybkimi metodami. Podobnie jest
u starszych dzieci i nastolatków, ponieważ można w leczeniu wykorzystać fazę wzrostu i uniknąć w przyszłości dużo cięższych wad.

Współczesne metody pozwalają na skuteczne leczenie ortodontyczne także dorosłych. Widok dorosłego z aparatem na zębach nikogo dziś nie dziwi. Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30–40-letnie.ortodoncja2

Również osoby starsze często potrzebują pomocy ortodonty, ponieważ zdarza się, że najpierw należy poprawić zgryz, aby móc zastosować zadowalające leczenie protetyczne.

Zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne jak piękna fryzura lub modne ubranie, są elementem zdrowia całego organizmu, który ma niebagatelny wpływ na naszą ogólną kondycję i samopoczucie.
W obecnych czasach atrakcyjny, czarujący uśmiech odgrywa społecznie ważną rolę. Ładny uśmiech zwiększa pewność siebie i jest rodzajem wizytówki, tworzącej pierwsze wrażenie przy poznawaniu innych osób.

Aparaty ortodontyczne można podzielić na stałe i ruchome. Najskuteczniejsze w leczeniu ortodontycznym są aparaty stałe. Składają się one z zamków, łuków i ligatur mocujących. Dzięki sprężystym łukom stale wytwarzane są małe siły odpowiedzialne za przesuwanie się zębów. Zamki stanowią łącznik pomiędzy łukiem a zębami.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały jest naklejony specjalnym klejem na zęby przez cały czas leczenia.

ortodoncja5

  1. Zamki: mogą być metalowe (także w wersji dla alergików) lub kosmetyczne (białe, kryształowe)
  2. Ligatury: elementy elastyczne wymieniane przy każdej wizycie, dostępne we wszystkich kolorach
  3. Łuk: element wymieniany kilka razy w trakcie leczenia

Aparat kosmetyczny

metalowy
Stosuje się je w zależności od wady oraz preferencji pacjenta. Aparaty przezroczyste są mniej widoczne niż aparaty z zamkami metalowymi. Zamki ceramiczne są wykonane z różnych materiałów, mniej lub bardziej przeziernych. Barwa zamków w różnym stopniu komponuje się z odcieniami szkliwa zębów, zapewniając zwykle zadowalający efekt wizualny. Zamki szafirowe są wykonane z krystalicznie czystego szafiru, to wyjątkowy materiał o doskonałej przezierności i dużej wytrzymałości. Jednak pozostają nadal widoczne takie elementy jak metalowy łuk i inne dodatkowe elementy. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku metalowego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest zmniejszona widoczność aparatu w trakcie leczenia.

Aparat metalowy

ortodoncja4
Aparaty można podzielić na dwa rodzaje: metalowe i przezroczyste. Sposób działania jest ten sam, różnią się one natomiast estetyką. Aparat z metalowymi zamkami jest bardzo wytrzymały i może być stosowany do większości rodzajów leczenia, szczególnie kiedy potrzebny jest też zabieg chirurgiczny. Oprócz zwykłych zamków metalowych, dostępne są także zamki bezniklowe oraz samoligaturujące.